Synpunkter på utbildningen
23 februari, 2016

Yrkesväktarutbildningen nu också som distansutbildning

Jönköping först ut. Ansök t o m den 10 mars med start den 11 april.

Nu öppnar vi också vår mycket uppskattade yrkesväktarutbildning även som distansutbildning. Det går därmed bra att söka till utbildningen även om du inte bor i Jönköpings kommun. Du ansöker då genom din hemkommun och de beviljar eller avslår din ansökan.

Vi har en fysisk träff på plats i Jönköping månaden och studierna sker i övrigt via vår lärplatform där vi har filmade föreläsningar och uppgifter man gör. Sista kurserna VU1 och VU2 samt praktiken måste genomföras på plats. Mer utförlig information hittar du här på Jönköpings sidan för väktare.

Utbildningen är CSN berättigad och farten är fulltid.  MoA Lärcentrum är störst i Sverige på Yrkesväktarutbildning och sedan starten 1993 har 98% av våra elever fått jobb.

Idag erbjuds våra elever också en kostnadsfri ordningsvaktsutbildning i slutet av utbildningen för att ytterligare ge ett mervärde till våra elever.

Behovet av väktare på arbetsmarknaden är i dag mycket stort.

För att läsa artikeln klicka här