Synpunkter på utbildningen
4 mars, 2016

Yrkesväktarutbildningen nu också som distansutbildning i Linköping

Linköping är tvåa ut med bedriva väktarutbildningen på distans. Ansökningsperioden är öppen mellan 3/3-29/4.

Nu öppnar vi också vår mycket uppskattade yrkesväktarutbildning även som distansutbildning. Det går därmed bra att söka till utbildningen även om du inte bor i Linköpings kommun. Du ansöker då genom din hemkommun och de beviljar eller avslår din ansökan.

Vi har en fysisk träff på plats i en gång i månaden och studierna sker i övrigt via vår lärplatform där vi har filmade föreläsningar och uppgifter man gör. Sista kurserna VU1 och VU2 samt praktiken måste genomföras på plats. Mer utförlig information hittar du här på Linköpings sidan för väktare.

Utbildningen är CSN berättigad och farten är fulltid.  MoA Lärcentrum är störst i Sverige på Yrkesväktarutbildning och sedan starten 1993 har 98% av våra elever fått jobb.

Idag erbjuds våra elever också en kostnadsfri ordningsvaktsutbildning i slutet av utbildningen för att ytterligare ge ett mervärde till våra elever.