Synpunkter på utbildningen
4 maj, 2016

Svenska för Invandrare. Så här tycker våra elever.

Vill du lära dig svenska? Ansök till Svenska för invandrare (SFI) på MoA Lärcentrum. Här får du studera på ett sätt som passar just dig. Det ger dig bättre chanser till jobb och gör det lättare att studera vidare.

På vår SFI-utbildning får du lära dig att tala, läsa, lyssna och skriva på svenska. Du får också lära dig olika studietekniker, grammatik och att uttala orden rätt.

MoA Lärcentrum är en skola där du alltid möter kunnig personal och vi är stolta över att ha de bästa lärarna. Vi delar upp eleverna i små grupper för att göra det lättare att lära. Våra elever är också mer nöjda med sin SFI-utbildning än andra SFI-elever i länet (se nedan).

Så här tycker eleverna på Moa Lärcentrum

Så här tycker våra elever (kvalitetsmätning från 2015)

 

Vi gör det enkelt för dig 

 

Kontakta oss
MoA Lärcentrum Stockholm Skärholmen
Måsholmstorget 3
Telefon: 08-21 46 50

Läs mer om Svenska för Invandrare i Skärholmen här.