Lämna feedback
15 januari, 2018

Lärare i svenska/svenska som andraspråk

KOMMUN: GÖTEBORG

 

YRKE: SFI-LÄRARE

 

ANSTÄLLNINGSFORM: Heltid, Tillsvidare

 

LÖN: Fast månads- vecko- eller timlön

 

Kort beskrivning av företaget: Det finns många skäl till varför det är inspirerande och givande att arbeta hos oss på MoA Lärcentrum! Vi är det lilla värderingsstyrda företaget i en omvärld av riskkapitalbolag. Vi har hjärtat på rätt ställe och lever efter våra värderingar ”Hjärtligt – Inspirerande – Engagerande – med kvalitet”. Vi har en stolthet över det vi gör, som är omvittnat hos våra elever och kunder. Vi är måna om vår teamkänsla och det är en självklarhet att vi har kul och trivs på vårt arbete!

Titel: Lärare i svenska/svenska som andraspråk

Beskrivning av arbetsuppgifter: Du kommer arbeta med fristående kurser men också integrerat tillsammans med yrkeslärare inom våra språkstödsutbildningar. Inom språkstödsutbildningarna läser eleven till ett yrke samtidigt som de läser svenska och SFI. Detta är ett växande utbildningsupplägg och där du som lärare får en central roll för att eleven ska lyckas med sina studier. Är du behörig lärare inom ämnet/ämnena är det meriterande. Uppdraget är på deltid eller heltid och i arbetsuppgifterna ingår det att planlägga, dokumentera och genomföra undervisning i enlighet med gällande regelverk och anvisningar som finns inom Skolverkets kursplaner och våra interna riktlinjer och policys. Som lärare i vuxenutbildningen är det din uppgift att leda och undervisa elever och det är därför viktigt att du är engagerad och har pedagogisk fallenhet och förmåga att motivera och inspirera våra elever. Du brinner för att arbeta nära eleverna i deras lärande och personliga utveckling genom att vara tillgänglig och hjälpa dem i deras studier. Du ska vara positiv till pedagogiskt arbete i arbetslag, kunna ta egna initiativ och kunna arbeta både självständigt och i team. Då företaget är relativt litet är det viktigt att du har förmåga att se möjligheter, kunna vara delaktig i att utveckla vår verksamhet och trivs med att arbeta i en dynamisk och målinriktad miljö där alla strävar åt samma mål och hjälps åt. Det är därför fördelaktigt om du tycker om att göra det där lilla extra och värdesätta goda relationer! Stor vikt läggs vid personlig lämplighet, samarbetsförmåga, kreativitet och flexibilitet. Beskrivning av kvalifikationer: Vi söker dig som har erfarenhet av undervisning i svenska/svenska som andraspråk. Är du behörig lärare inom svenska/svenska som andraspråk är det meriterande. Är du personen vi söker och vill vara med i vårt framgångsrika team och bidra till vår samhällsutmaning, är du varmt välkommen att söka tjänsten så snart som möjligt!

Arbetslivserfarenhet

 SFI-lärare: erfarenhet efterfrågas

Om anställningsvillkor

.

Kontaktinformation

Kontaktpersoner

Verksamhetschef Maria Hammar 073-3917860 Maria.hammar@moa-larcentrum.se

Adress

Östra Hamngatan 30-34

Postadress

MoA Lärcentrum

Östra Hamngatan 30-34

41109 GÖTEBORG

Telefonnummer

073-3917860

E-post

Maria.hammar@moa-larcentrum.se

Sök jobbet senast24 januari 2018